4 kwietnia, 2020

Wystawa obrazów Agaty Żychlińskiej

A może mała powtórka z otwarcia wystawy Agaty Żychlińskiej? Zapraszamy. Realizacja Wojciech Koperski.#galeriakolekcjoner #mane #go4kopter #mlodasztuka #kolekcjaobrazow

Opublikowany przez Galeria Kolekcjoner Piątek, 27 marca 2020

W dniach 13.03-29.03. 2020 roku w pomieszczeniach fundacji Tytano, na Dolnych Młynów 10 w Krakowie, odbyła sie wystawa prac wrocławskiej artystki Agaty Żychlińskiej. Ponieważ z wiadomych przyczyn (pandemia) nawet autorka prac nie mogła uczestniczyć w wernisażu, chcieliśmy przybliżyć Państwu wypowiedź Agaty na temat jej malarstwa.

„Chodzi o komunikację. Próbę porozumienia się między ludźmi, ale również o komunikację międzygatunkową. Człowiek przez całe życie jest w jakiejs relacji. Te między człowiekiem a zwierzęciem są mniej lub bardziej zażyłe, mniej lub bardziej intymne. Mowa ciała, postawa, gesty – wszystko to „mówi” o naszych zamiarach, potrzebach, obawach. Może stąd tak wiele na moich obrazach postaciw groteskowo odwróconych pozach, zakrywających twarze, skulonych, zgarbionych, stojących tyłem. Sa to komunikaty: NIE KRZYWDŹ, NIE BIJ, ZROZUM, ODEJDŹ, WYBACZ. Inspiracje do tych układów czerpię z życia codziennego, z obserwacji ludzi na ulicach, obserwacji mojego najbliższego otoczenia.

Zwierzęta też mają swego rodzaju kodeks sygnałów, znaków, postaw, którymi porozumiewają się między sobą. Często starają skomunikować się także z nami, lecz nam ciągle, lub już, brakuje narzędzi, aby je zrozumieć. Dlatego też i one są częstym tematem moich prac, bo tak jak i my budują skomplikowany system relacji oraz posiadają bogaty świat emocjonalny. Moje malarstwo to ciągła (auto) analiza oraz chęć zrozumienia tego wszystkiego, co buduje relacje, co niewypowiedziane, lecz subtelne i uporczywie sygnalizowane”.

Agata Żychlińska